Szkoła dla rodziców

24 marca 2023 roku  w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Pyskowicach zakończyła się pierwsza w tym roku edycja Szkoły dla Rodziców. Są to zajęcia w ramach ogólnopolskiego programu profilaktycznego realizowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Szkoła dla Rodziców to program spotkań dla każdego, kto szuka sposobu na nawiązanie głębszych i cieplejszych relacji z własnymi dziećmi.

Główne motto programu brzmi: Wychowywać to kochać i wymagać.

            Warsztat pomaga w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Uczy dialogu i kształtowania więzi opartych na wzajemnym szacunku. Wspiera rodzinę w jej prawidłowym funkcjonowaniu przez naprawę i ochronę więzi emocjonalnych, budowanie klimatu zaspokajającego potrzeby miłości, bezpieczeństwa i akceptacji.

            Rodzice mają możliwość opanowania konkretnych metod wychowawczych. Począwszy od nauki stawiania i respektowania granic, dowiadują się jak rozpoznawać, wyrażać i akceptować uczucia, a także jak radzić sobie z tzw. trudnymi uczuciami w duchu poszanowania godności osobistej człowieka.

            Program w dużej części bazuje na cyklu książek A. Faber i E. Mazlish pt. „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”, „Rodzeństwo bez rywalizacji”. ,,Jak pomóc własnym dzieciom żyć w zgodzie, żeby samemu żyć z godnością”, „Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci. Twoja droga do szczęśliwej rodziny”, „Jak mówić, żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole”, „Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały” (Wydawnictwo Media Rodzina).

            Każdy rodzic przychodził na zajęcia z konkretnym problemem do rozwiązania, ale w trakcie warsztatów bardzo często okazywało się, że problemu nie ma jedynie należy spojrzeć na sprawę pod innym kątem, a prawdziwy problem leży zupełnie w innym miejscu. Nasze spotkania nie miały na celu doradzanie jak postępować w konkretnych przypadkach, ale dały narzędzia i przede wszystkim świadomość z czego mogą wynikać zachowania dzieci. Od samego początku pracowaliśmy nad tym, aby zmiany zaczynać od siebie. Cenne było uświadomienie sobie jak wiele różnych uczuć towarzyszy nam w codziennym życiu. Nazwanie ich wszystkich było nie lada wyzwaniem. Kolejnym ważnym aspektem była wiedza jak bardzo na to jakimi jesteśmy rodzicami wpływają nasze doświadczenia z dzieciństwa.

Niesamowitą pomoc stanowiły konkretne doświadczenia innych rodziców, którymi dzielili się w trakcie dyskusji i ćwiczeń. Nie raz towarzyszyły nam łzy wzruszenia, ale i śmiech. Najważniejsze jednak było poczucie jedności i świadomość, że każdy rodzic boryka się z podobnymi niepokojami, wątpliwościami czy postępuje słusznie w stosunku do swoich najbliższych. Większa świadomość potrzeb własnych dzieci powoduje zmiany w całej rodzinie.

Kolejna edycja naszych spotkań rusza już wkrótce, ale w związku z ogromnym zainteresowaniem nie będzie to ostatnia edycja w tym roku. Szczegóły niebawem na naszej stronie internetowej.